Sizler için varız

Impulse ROLEPLAY

Impulse Roleplay ekibi olarak yenilikçi düşünce sistemimiz ile sizlere kaliteli ve sorunsuz oyun ortamı sunmayı amaçlıyoruz.

Tanımlar

 • Yetkili: Impulse RPG'de gönüllü hizmet veren kişiler "Yetkili" olarak belirtilecektir.
 • Üye: Impulse RPG'de aktif kaydı bulunan herkes "Üye" olarak belirtilecektir.
 • Yasaklama: Üyeye ait tüm hesapların sınırsız/süreli girişinin engellenmesidir.
 • Ana Hesap: Oyun kurallarında üyelere ait forum ve oyun hesaplarının tümüdür.

Ek Kurallar

Görüntülemiş olduğunuz sayfada bulunan kurallar haricinde forum bölümleri altında veya web sayfalarımızda yayınlanan kuralların tamamından üyeler sorumlu tutulmuştur.
Üyelere yetkili kararına göre yasaklama (ana hesap veya karakter), uyarı veya OOC ceza işlemleri uygulanabilir.
Ek kurallar yayımlandığı tarihten itibaren geçerli sayılmış ve Impulse RPG platformunda bulunan her üyenin okuduğu ve kabul ettiği varsayılmıştır.

Sonradan eklenecek her kural için geçerlidir. Üyelerin "kuralı görmedim", "yayımlandığından haberim yok" vb. durumlarına istisna sağlanmayacaktır.
Başa Dön

Hesap Kuralları

Tek Hesap - Multiaccount
Üyeler en fazla 1 adet ana hesaba sahip olabilir. Bu ana hesap dışında başka bir ana hesaba sahip olamaz. Üyelerin ana hesabını değiştirmek istemesi, yeni hesaba geçmek istemesi durumunda destek bildirimi üzerinden bildirerek mevcut ana hesabının yasaklanmasını talep etmek zorundadır. Bildirim sonucunda aktif ana hesap yasaklandıktan sonra üyeye ait yeni bir ana hesap oluşturabilir.

Üyelerin ana hesaplarına erişim sağlayamadığı durumlarda(bilgilerini unutması), yeni bir ana hesap oluşturabilir. Yeni oluşturduğu ana hesaptan destek bildiriminde bulunarak eski ana hesabına erişim sağlayamadığını bildirerek yasaklanmasını talep etmek zorundadır. Destek bildirimi olmadan üyelerin yeni bir ana hesapla devam etmesi durumunda multiaccount olarak değerlendirilerek üyeye ait tespit edilen tüm ana hesaplar süresiz olarak yasaklanır.

Üyelerin başka ana hesaplara giriş-çıkışları, bağlantı kurmalarının tespiti halinde veya itirafı vb. durumlarının hepsinde üyelere ait veya ilişkilendirilmiş tüm ana hesapları süresiz olarak yasaklanır.
Aynı IP üzerinden giriş sağlayan üyeler: Bu tarz durumun daha öncesinden destek bildirimi üzerinden bildirilmesi zorunludur. Bildirim yapıldığı taktirde üyelerin aynı anda bulunabilmesi gerekmektedir. Impulse RPG üyelerin aynı anda sunucuda aktiflik durumunu tespit edebilecek altyapıya sahiptir. Bildirim yapılmasına rağmen multiaccount tespit edilmesi durumunda üyelerin ana hesapları yasaklanır. Impulse RPG bu konuda ana hesap yönetim politikasını gizli tutar.
Başa Dön

Hesap Değiştirme / Kapatma
Üyelerin ana hesabını değiştirmesini veya ana hesabının kapanmasını istemesi durumunda, ana hesabında bulunan varlıklarını bir başka üyeye hiç bir sebeple veremez. Ana hesabının değişmesini isteyen bir üye, varlıklarını yeni geçeceği ana hesaba aktaramaz. Bu tip durumlarda üyelerin varlıklarını kaybetmemesi için ana hesabını değiştirmemesi ve mevcut ana hesabıyla hizmet almaya devam etmek zorundadır.

Kapanan ana hesapların varlıkları olduğu gibi kalmak zorundadır. Bu varlıklar yetkililerin belirsiz dönemlerinde(Yasaklı hesapların varlıklarının silinmesi) sunucu yükünü azaltmak ve tekrar kullanılmaması amacı ile silinir.

Ana hesabını değiştirmek isteyen bir üye, ana hesap değişimi yapmadan önce eski ana hesabı ile destek bildirimi yollayarak yasaklama talebinde bulunmak zorundadır. Birden fazla ana hesabın açık, kullanılabilir olması durumu tespit edildiği taktirde multiaccount olarak değerlendirilerek yaptırım uygulanır.

Ana hesabını değiştiren üyelerin eski ana hesaplarından, yeni ana hesaplarına varlık aktarımı tespit edildiği taktirde üyelerin varlıkları silinerek mevcut ana hesabı veya mevcut karakteri yasaklanır. Ana hesap değişiminde varlık aktarımına yardımcı olan üyeler uyarılabilir, varlıkları sıfırlanabilir veya mevcut ana hesabı yasaklanır veya mevcut karakteri yasaklanabilir. Yardımcı olan üyeye uygulanacak yaptırım olayla ilgilenen yetkili tarafından belirlenir.
Başa Dön

Hesap Paylaşımı / Hesap Devri
Üye, sistem üzerinde bulunan tarafınca açılmış ana hesabı bir başka üyeye satamaz, bilgilerini veremez ve devredemez. Hiç bir sebeple üyeler, başka bir üyenin ana hesabına veya ana hesabına bağlı herhangi bir hizmete giriş sağlayamaz.

Örneğin:
 • 1) Herhangi bir üyenin bir başka üyenin ana hesabına yetkili ile konuşmak amacı ile girmesi.
 • 2) Herhangi bir üyenin başka bir üyenin ana hesabına meslek yapmak için giriş yaparak oynaması.
 • 3) Herhangi bir üyenin oyunu bırakması sebebi ile ana hesabını arkadaşına/kardeşine devretmesi.
 • 4) Herhangi bir kişinin oyunu/sunucuyu görmek amaçlı bir üyenin hesabına giriş yapması.
Durumun tespit edilmesi halinde ilişkilendirilen tüm ana hesaplar yasaklanır.
Başa Dön

Eski Hesap
Üyeler yasaklanan veya eski ana hesaplarına ait alt kısımda belirtilmiş olan maddeler dışında hiç bir konuda hak talebinde bulunamaz. Eski veya yasaklanan ana hesabın içerisinde bulunan karakterler, özel içerikler, hesap bakiyeleri, mülk başvuruları, cep telefonu numaraları ve forum konuları gibi hiç bir içerikte hak sahibi olamaz ve aktarım talebinde bulunamaz. Üyelerin yeni ana hesaba geçiş yapması durumunda belirtilen tüm haklarından vazgeçmiş sayılır.

Maddeler
 • IC/OOC Anlaşma Kuralı
 • Dolandırıcılık Kuralı
Başa Dön

Hesap Güvenliği
Impulse Roleplay kaynaklı hesap çalınmaları:
Impulse Roleplay platformunda oluşan bir açık sebebi ile üyelerin bilgileri 3. kişiler tarafından değiştirilebilir veya öğrenilebilir konuma gelmesi durumunda, üyeliğin asıl sahibine teslim edilmesi için çalışmalar başlatılır. Üyenin ana hesabı en son kaydedilmiş mal varlığına geri döndürülür.

Üye kaynaklı hesap çalınmaları
Üyenin ihmali sonucunda çalınan ana hesaplar için yetkililer bir işlem yapmamaktadır. Her üyeliğin güvenlik tedbirleri üyeye aittir ve hesabın güvenliğinden üye sorumludur. Platforma giriş sağlamış olduğunuz cihazlarınızda herhangi bir açık/virüs bulunmadığını düşünmeniz halinde yetkililer o an sunucuda bulunan açık durumlarını incelemeye koyulur. Sunucu kaynaklı bir problem tespit edilmemesi durumunda üyelik hakkında hiç bir işlem uygulanmaz ve zararlar karşılanmaz. Üyelik bilgilerinizi Impulse RPG yetkili ekibi dahil hiç bir kişiyle paylaşmayınız. Cihazlarınızın güvenliğini sağlamak için antivirüs programları kullanınız. Impulse RPG platformunda kullanmış olduğunuz şifreleri diğer platformlarda kullanmamaya veya o platformlardaki şifrelerinizi burada kullanmamaya özen gösteriniz. Impulse RPG platformu için benzersiz şifreler kullanınız. Basit şifreleri hesap güvenliği için kullanmamayı tercih ediniz.
Çalınan ana hesaplarla yapılan her ihlalin sorumlusu kullanıcılardır. Çalınan bir hesapla kural ihlali gerçekleştirilmesi sonucunda yasaklama uygulanması durumunda ana hesap yasaklanacaktır ve açılması söz konusu bile olmayacaktır.
Başa Dön

Hesap Kurtarma
Varlık Kaybı:
Ana hesabınıza bir başka üyenin erişmesi veya çalınması durumunda varlık iadesi yapılmamaktadır. Ana hesabınız ImpulseRPG yetkilileri tarafından işlenilen suça göre size teslim edilebilir, tamamen ImpulseRPG yetkili ekibinin insiyatifine bağlıdır ve hesabın geri iade durumları ImpulseRPG yönetimi tarafından gizli tutulmaktadır.

Çalınan Varlıklar:
Çalınan varlıklar kayıtlardan takip edilerek sunucudan geri getirilmemek üzere silinmektedir. Güven İmtiyazı kapsamına girmedikçe asıl sahiplerine varlıklar teslim edilmemektedir.

Güven İmtiyazı:
Impulse RPG platformunda saygınlık kazanmış veya Impulse RPG yetkilileri tarafından uzun süredir takip edilen/tanınan üyeler için varlıkların iadesi veya yasaklı ana hesapların tekrar aktif edilmesi söz konusu olabilir. Bu işlemin sorgulanması veya aynı işlemin talep edilmesi söz konusu bile olamaz. Tüm haklar Impulse RPG yönetimine aittir.
Başa Dön

Platform Kuralları

Admin İnisiyatifi
Impulse RPG üzerinde bulunan tüm kuralların ceza şekilleri, süreleri yetkililer tarafından farklı uygulanabilir. Impulse RPG yetkilileri tarafından verilen bir karar geriye çekilebilir, yaptırımlar azaltılabilir veya arttırılabilir. Oyuncu şikayetlerinde ceza verilecek olan karakter yasaklanmışsa, şikayet edilen üyeliğin aktif karakterlerine ceza verilebilir.

Yetkililerin aldığı kararlara itiraz yolu sadece forum üzerinden destek bildirimi atarak yapılabilir. İtirazlarınızın olumlu yanıtlanmaması durumunda üyeler ısrar edemez.
Üyelerin ısrarcı tutumları devam etmesi durumunda, tutumda bulunan üyenin ana hesabı veya karakterleri yasaklanır.
Başa Dön
Zaman Aşımı
Impulse RPG yönetimine zamanında bildirilmeyerek, sonradan yapılan şikayetler yetkililerin kararına göre herhangi bir işlem yapılmadan kapatılabilir. Aynı şekilde Impulse RPG yönetimi zaman aşımı olsa dahil yaptırım uygulama hakkına sahiptir. Bu tarz konularda şikayet sahiplerinin itiraz hakkı yoktur.

Alt kısımda belirtilen şikayet konuları zaman aşımına dahil olmayarak kesinlikle yaptırım uygulanır. Bu şikayet başlıklarına admin inisiyatifi uygulanamaz.
 • Hile
 • Hileye göz yumma, yayma
 • Impulse RPG yönetimine provoke
 • Reklam
 • Multiaccount
Başa Dön
Ceza Suistimali
ImpulseRPG platformunda bulunan kurallar gereği ceza alması kesinleşmiş üyelerin ceza işlemlerinde belirtilen tüm yaptırımlara uyması zorunludur. Üyeler gerekçesi her ne olursa olsun bu tarz işlemlere (varlıklarını kurtarmak, ceza sürelerinden kaçmak) yönelemezler. Ceza suistimalinin çeşidine göre varlıkların silinmesi, karakterlerin veya ana hesabın yasaklanması yaptırımları uygulanır. Ceza suistimaline yardımcı olan bir başka üye olması halinde yardımcı olan her üye bu kural kapsamında değerlendirilir.
Başa Dön
Yönetime Karşı Tutum
ImpulseRPG yetkililerine yönelik oyun dışı veya oyun içi tahrik, aşağılama, hakaret ve propaganda hareketleri yasaktır. Oyun içerisinde herhangi bir sorun olduğu taktirde yetkililerle özel mesaj yöntemiyle değil, "/rapor" yöntemiyle iletişime geçmelisiniz.

Platform içerisinde kullanılan üsluba dikkat edilmesi sorumluluğu üyelerindir. Herhangi emir verici bir tavır, kip (yap, et), saygısızlığa yol açacak tutum ve benzeri kelime içerisinde geçebilecek sözlerinize karşı yetkililerin uyarması durumunda bu uyarıları dikkate almanız gerekmektedir.
Üyeye ait tüm hesaplar yasaklanır.
Başa Dön
Teknik Aksaklıklar
ImpulseRPG yönetim ekibi olarak platformumuzda yapılacak güncelleme/bakım çalışmaları ve ImpulseRPG yönetim ekibi kontrolünde olmayan sebeplerle kesinti ve veri kayıpları yaşanabilir. Bu tarz durumlarda exp, level, ceza gibi sürelerin ilerlememesinden kaynaklı bir telafi sağlanmamaktadır. Yaşanabilecek veri kayıpları için ImpulseRPG yönetim ekibi iade yapma sorumluluğu taşımayacaktır. ImpulseRPG yönetimi bu kayıplarla ilgili iade hakkını saklı tutar.
Başa Dön
Karakter Başvurusu Kuralı
Karakter başvuruları cevapları ve yöntemleri için web sitelerimiz üzerinde detaylı bilgiler eklenmiştir. Bu bilgileri herhangi bir kanal üzerinden elde etmeye çalışmak, başvuru durumunuzu oyun içerisinden veya oyun dışından sorgulatmaya çalışmak, yetkililere mesaj göndermek ve forumda bu durum hakkınd konu açmak yasaktır.

Platform kurallarına aykırı, tamamı veya bır kısmı çalıntı içerikle ve troll olarak gönderilmiş başvurular reddedilir, üyenin ana hesabı yasaklanır.
Yapmış olduğunuz karakter başvurusu reddedilir veya ana hesabınız yasaklanır.
Başa Dön
İçerik İadesi
Platform içerisinde satın almış olduğunuz eşya, para vb. her türlü varlıkların iade hakkı ImpulseRPG'ye aittir. ImpulseRPG kaynaklı oluşabilecek sorunlardan dolayı içerik silinmesi, resetlenme durumlarında iade kararı yönetim tarafından verilir. Bu tarz durumlarda üyelerin itiraz hakkı yoktur.

Üyelere ait ana hesapların, kötü amaçlı kişilerin eline geçmesi durumunda varlık kayıplarından üyelerin kendisi sorumlu tutulur. Bu tarz durumlarda iade yapılmaz. Varlıklar yönetim ekibi kararı ile tamamen silinebilir.

Varlık kaybının üzerinden uzun zaman geçmesi durumunda iadeleri istenemez. Üyeler varlıklarının iadesi için talepleri en geç 2 hafta içerisinde destek bildirimi üzerinden bildirmeleri gerekmektedir. Bu süreyi geçmesi durumunda ImpulseRPG yönetim ekibi işlem yapma sorumluluğundan muaf tutulur. Destek bildiriminin sistemlerimize düştüğü tarih göz önüne alarak hesaplanır.

İade talebinin incelendiği tarihte sistemde oluşabilecek sorunlar dolayısıyla (yetersiz log kaydı, kayıtların silinmesi vb.) kanıtlanamıyorsa bir iade yapılmaz. ImpulseRPG üyeye ait sonradan iletilen kanıtları değerlendirme, değerlendirme sonucu iade hakkını saklı tutar.
Yetkili kararına göre üyeye uyarı, OOC ceza veya ban (ana hesap veya karakter) işlemleri uygulanabilir.
Yetkili kararına göre iade yapılabilir.
Başa Dön
OOC Ticaret, Mal Varlığı Aktarımı, Haksız Kazanç
Üyeler varlıkların aktarımlarında tamamen kendileri sorumludur. Impulse RPG yapılan aktarımlar için güvence sağlamamaktadır. Herhangi bir dolandırıcılık veya benzeri işlemlerde üyelere ait varlıklar silinir ve yetkililer iade işleminde bulunmaz. Platformu bırakan üyelerin varlıkları diğer üyeler tarafından alınamaz.

Platform içerisinde sahip olduğunuz varlıkların gerçek para ile satışı kesinlikle yasaktır. Bu tarz ticaretlere dahil olan tüm üyelerin ana hesapları yasaklanır. Varlıkları silinir ve yapılan ticaretin gerekçeleri hiç bir şekilde dikkate alınmaz.

Birlik üyelerinden sistemsel imkan tanıyan paylaşımları, varlık aktarımı şeklinde diğer üyeler isteyemez. Bu tarz durumlarda varlıkların aktarımı yerine sistemsel paylaşım yapılması gerekmektedir.

Ek olarak Hesap Kapatma/Değiştirme kuralınca yetkililer haksız kazanç elde edilmesi veya varlığın aktarımına bağlı olarak karakter yasaklama, varlığı silme hakkına sahiptir. Yetkililer ihlalde bulunan üyelerin sebeplerini geçersiz görerek veya kabul ederek ceza yöntemini yükseltip azaltabilir.

Oyun sistemi tarafında limiti olan ve bu limiti tüketerek platform ekonomisinde ürünlerin değeri yükseltilemez. Oyun sisteminin limitlerinden kaynaklı yapılan suistimallerin cezaları, varlıkların silinmesi dışında karakter veya ana hesap yasaklanmasıyla yetkililer tarafından ağırlaştırılabilir.

Yetkililer tüm bu aktarımları takip edip, başka üyelere aktarılan varlıkları da silme hakkına sahiptir. Bu ihlallerin sonucunda elde edilen varlıklar iade edilmez.
Yetkili kararına göre OOC ceza verilir veya ilgili üyelere ait karakterler/anahesap yasaklanır.
Yetkili kararına göre yaptırımlar tüm varlıkların silinmesi şeklinde de genişletilebilir.
Başa Dön
OOC Irkçılık, Nefret Söylemleri
Platform içerisinde üyeler bir çok çeşitte roller gerçekleştirmektedir. Bu çeşitlilik sebebi ile farklı dini, ırksal, siyasi ve benzeri IC oluşumlar açılmaktadır. OOC olarak karşıt görüşte olduğunuz bir topluluğa karşı OOC olarak sorgulamada bulunamazsınız. Bu kişi veya kişiler aleyhinde yapılan her türlü OOC provoke, ırkçılık söylemleri cezalandırılır.
Yetkililer tarafından OOC ceza veya yasaklama işlemi uygulanır. Bu yaptırımlar ağırlaştırılarak ana hesaba uygulanabilir.
Başa Dön
OOC Konuşma: Flaming ve Üslup
Platform içerisinde OOC konuşmalar sadece "/b", "/pm", "/f" vb. oyun dışı kanal olarak belirtilen kanallar üzerinden gerçekleştirilebilir. Telsiz kanalları, normal text alanı ve buna benzer IC olarak değerlendirilen alanlarda OOC konuşmalar kesinlikle gerçekleştirilemez.

Oyun dışı konuşmalarda bilinçli olarak kişisel saldırılarda (rencide edici konuşmalar, hakaret, küfür vb.) bulunmak, dönen tartışmaları kavgaya sürüklemek, ortamda kışkırtıcı üslupla ve yazılarla konuşmak yasaktır.

Oyun dışı konuşmalarda tüm harflerin hepsi büyük şekilde (aşağılama, karşı tarafa bağırma gibi anlamlar taşıması halinde), büyüklü küçüklü şekilde yazım kullanımları yasaktır.

Yetkilileri bu kural kapsamınca yanıltmaya çalışmak, insanları tuzağa düşürmeye çalışmak OOC dolandırıcılık/sahtekarlık kapsamında değerlenidirilir. Örneğin bir arkadaşınızla arkadaşça sohbet ederken küfürleştiğiniz esnada sadece onun küfürlerini alarak şikayet açmanız halinde tüm loglar kontrol edilir, bu kontrol sonucunda yetkilileri kandırmaya çalıştığınız tespit edilirse ağır cezalar uygulanır.
Yetkililer tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
Oyun dışı küfürlere kesinlikle tolerans tanınmamaktadır. Yetkili kararına göre karakter veya ana hesap yasaklanır.
Bu kural arkadaşınız ile aranızda geçen konuşmalarda şikayet olmaması halinde esnetilebilir ve geçersiz sayılabilir.
Yetkililer şikayet olmasa bile, toplu alanlarda dönen oyun dışı konuşmalarda gördükleri küfür/hakaret tarzı yazılara ceza verme hakkına sahiptir.
Başa Dön
OOC Küfür/Hakaret
ImpulseRPG platformu içerisinde herhangi bir üyeye OOC olarak küfür ve hakaret edilmesi kesinlikle yasaklanmıştır. Özel mesaj alanları bu kurala dahildir.
Yetkili kararına göre OOC ceza verilir veya ilgili karakter/ana hesap yasaklanır.
Başa Dön
OOC Reklam/Tanıtım
Impulse RPG platformu içerisinde (oyun, forum, başka ImpulseRPG adı içeren tüm platformlar) üyeler tarafından başka internet sitelerinin, platformların doğrudan veya içerikleri temel alınarak tanıtımının veya reklamının yapılması yasaklanmıştır.

Video paylaşım kanallarında videonun yayınlandığı hesabın, sayfanın, kanalın reklamı ve tanıtımı yapılamaz. Impulse RPG üyelerinden kanal lehine talepte bulunulması yasaktır.

Impulse RPG platformu için veya temsilen üyeler tarafından harici bir internet sitesi, yazılım, sunucu, organizasyon hizmeti verilemez. Üyelerin yapmak istedikleri projelerin detaylarını destek bildirimi aracılığı ile yetkililere bildirmesi ve izin verilirse öyle harekete geçmesi gerekmektedir. Doğrudan bu projeler için Impulse RPG platformunda tanıtım yapılamaz. Projelere izin verilebilmesi için Impulse RPG yetkilileri projeye ait kaynak kodu, ftp bilgileri, yönetici bilgileri gibi projeye ait bilgi veya dosya talep edebilir. Bu talepleri karşılayamayacak projeler otomatik olarak reddedilir. Impulse RPG platformu üye projelerinin onay-red hakkını gizli tutar.

Yayıncılar için yayınlarının reklamlarını sadece yetkili izni ile yapabilir. Üyeler bu izni açacakları konu altında alıntı olarak eklemek zorundadır.

Başlıca yasaklar:
 • Impulse RPG platformunun hizmet verdiği alandaki benzer platformlar
 • Multiplayer rol sunucuları ve platformları


Üyeler, başka üyeler tarafından kendisine yollanan reklam iletilerini yetkililere bildirmekle yükümlüdür. Bu iletileri saklayan veya bildirmeyen üyeler için Impulse RPG yönetimi cezalandırma politikasını saklı tutar.
Başa Dön

Market Kuralları

İsim Değişim Kuralları
İsim değişiminde "Yasaklı Karakter İsimleri" kuralı kapsamınca isim seçmekten üyeler sorumludur. Üyelerin genel oyun kurallarına uygun şekilde isim belirlemesi gerekmektedir. Market işlemlerinin inceleme esnasında yetkililer kurala aykırılık tespit ederse karakter yasaklanır ve üyelere bakiye, varlık iadesi yapılmaz.

CK gerekçesiyle yasaklanan karakterler isim değişimi ile geriye getirilemez. Geçmiş zamanlarda CK olmasına rağmen, farklı bir gerekçeyle (karakter değişimi vb.) yasaklanan karakterler yine platform içerisinde CK olmuş sayılır. Platform içerisinde yaşanan rollerin takibinden üyeler sorumludur. Impulse RPG yönetimi platform içerisinde CK olan karakterlerin, sonradan isim değişimi ile aktif olduğunu tespit ederse bu karakterleri yasaklar. İade hakkını ise gizli tutar.

Üyelerin Impulse RPG platformunda kurallarca belirlenmiş sorumluluklarını yerine getirmekle yükümlüdürler. Bu sorumluluklardan kurtulmak için isim değişimini suistimal edemezler. Yetkililer kurallarda belirtilmeyen, sonradan ortaya çıkabilecek suistimallerde inisiyatif kullanarak üyelere yaptırım uygulayabilir.

İsim değişimiyle bazı varlıklar yeni karaktere aktarılır. Aktarılacak olan içerikler duyuru yapılmaksızın değiştirilebilir. Aktarılmayan içerikler için hiç bir iade yapılmaz.

Devam eden dava, soruşturması bulunan karakterlerin isim değişimi yapması durumunda:
 • Eğer karakterinize ait bir aranma kaydı varsa, karakter bulunmuş ve hapis cezası almış olarak kabul edilir.
 • Eğer karakterin gözaltı kaydı varsa, karakter sorguda suçunu kabul etmiş ve işlenen suçtan hapise girmiş olarak kabul edilir.
 • Davayla alakalı aranan silah, mülk, ceset vb. her şey bulunmuş sayılır ve her türlü içeriğe el koyulabilir. Bu durum yetkililer tarafınca belirlenir.
 • Kabul edilen işlem sonucu karaktere sicil eklenir, sicille ilgili cezalardan üyeler yine sorumlu tutulur.
 • Bu kuralda zaman aşımı söz konusu değildir.
Yetkililer isim değişikliğine uğrayan eski veya yeni karakter üzerinde her türlü ceza uygulama ve cezaları düzenleme hakkına sahiptir.
Başa Dön
Market İçeriklerinden Kazanç Sağlamak
ImpulseRPG market sistemi üzerinden satın alınan ve sonrasında oyun içi paraya dönüştürülmeye çalışılan her türlü gelir yönteminin oluşturulması yasaklanmıştır. Bu tarz içerikler başka üyelere satılamaz, kiralanamaz ve devredilemez. Bu kuralın ihlal edilmesi sonucu silinen içerikler ve market bakiyeleri iade edilmez. Tespit edilen tüm kazançlar silinir.

Örnekler:
 • Obje paketi ile ev veya iş yerini düzenleyerek, belirlenen değerin daha üstüne satmaya veya kiralamaya çalışmak
 • Bir araca özel plaka alıp, aracın değerini olduğundan daha fazlaya satmak
Yetkili kararına göre ceza veya yasaklama işlemi uygulanır.
İçerik silinir.
Başa Dön

Genel Kurallar

NonRP
Üyeler yönetmiş oldukları karakterleri OOC olarak oyun mantığında canlandıramaz. Karakterin bulunması gereken durumu canlandırmamak, dışarıda bulunan koşulları yok saymak ve IC yaşanan olumsuz fiziksel durumları göz ardı etmek yasaklanmıştır.

Örnekler:
 • Sistemsel baygın olunan süre içerisinde telefon, telsiz gibi iletişim kanallarının kullanılması.
 • Çatışma esnasında yaralanan birisinin, hiç bir yara almamış gibi davranması yasaktır, tedavi rollerini gerçekleştirmesi zorunludur.
 • Elleri bağlı olan bir kişinin ellerini kullanıyor gibi rol yapması yasaktır.
 • Üzerinde saklamış olduğu maddelerin rollerini evden çıkmadan önce gerçekleştirmesi zorunludur. Bu tarz rolleri nereye sakladıysa kişilerin yanında da aynı şekilde çıkartması zorunludur. Bu tarz rollerde ekran görüntüsü talep edilebilir.
Yetkili kararına göre ceza veya yasaklama işlemi uygulanır.
Başa Dön
Yasaklı Roller
Platform içerisinde aşağıda belirtilen rollerin yapılması yasaklanmıştır. Üyeler bu rolleri karakterlerine uygulayamazlar ve platform içerisinde canlandıramazlar.
 • Yalan dedektörü, yalan makinesi tarzı cihazların kullanılması.
 • Araç plakalarının çıkarılması, düşmesi.
 • Sakinleştirici gibi acıyı azaltıcı ilaçlar hariç, acıya tamamen duyarsız hale getirecek tarz ilaçların kullanılması.
 • Kaçırılan kişinin doğruları anlatması için ilaç tarzı yöntemlerin kullanılması.
 • Araçların içerisinin tamamen görünmesini engelleyen cam filmlerinin kullanılması.
 • Acıya duyarsız hastalıklara sahip karakter yaratmak.
 • Araçların ve evlerin çok gizli bölümlerine silah, uyuşturucu saklamak.
 • Üstün IQ seviyesine sahip karakter yaratmak.
Yetkili kararına göre uyarı, ceza veya yasaklama işlemi uygulanır.
Yetkililer tarafından izlenen rollerde bu durumlara yetkili kararı ile istisna gösterilebilir.
Başa Dön
Anlaşmalı Roller
Üyeler kendi aralarında belirledikleri kurallar çerçevesinde anlaşmalı rol yapabilirler. Üyeler kendi aralarında OOC olarak belirledikleri kurallardan sorumlu tutulurlar. Rol anlaşmaları "/b" kanalı üzerinden yapılır. Diğer kanallar kullanılamaz. Diğer üyelerin rol ortamını bölmemek adına mümkün olan durumlarda oyunda aktif kullanılmayan bölgelerde bu anlaşmalar yapılmalıdır. Rol akışı içinde anlaşmalı rol belirlenmesi gereken durumlarda chat kanalı kullanılabilir.

Anlaşmalı rollerde rol teklifi yapan üyeler, karşı tarafa kendi taleplerini kabul ettirmek için baskı uygulayamaz. Karşı tarafın rolü reddetmesi durumunda teklifte bulunan üye ısrarcı tutum sürdüremez. Rol kapsamı ve kuralları taraflar arasında kararlaştırılır. Anlaşmalı rolü taraflar kabul ettikten sonra iptal etmek isterlerse yine iki tarafında onayı gerekir. Aksi durumda anlaşmalı rol hala geçerli sayılır.

Anlaşmalı roller bazı kurallar kapsamında kısıtlanabilir veya yasaklanabilir. Bu durumlar ilgili kurallar altında belirtilir. Aynı şekilde yetkililer anlaşmalı rolleri iptal etme veya sürdürme hakkına sahiptir.
Başa Dön
Üzerinizde Olan/Olmayan Ekipmanlar
Gerçekte (sistemsel) üzerinizde yer almayan nesneleri üzerinizde varmışcasına karşı tarafa yansıtamazsınız. Aynı şekilde gerçekte (sistemsel) üzerinizde olan bir nesneyi yokmuş gibi yansıtamazsınız. Rollerinizi sistemlerin el verdiği şekilde yapmak zorundasınız. Bu kurala sistemde var olan ve satış halindeki tüm aksesuarların kullanımı dahildir.
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
Yetkililer burada belirtilmeyen fakat rolde suistimale yol açmayan olaylarda kuralı esnetebilir.
Başa Dön
Ana Karakter ve Alt Karakter
Bir üye en fazla 1 ana hesap, 3 karakter oluşturma hakkına sahiptir. Bu 3 karakterin 2 karakteri normal, 3. slot premium karakterdir.
 • Bir üyenin 1'den fazla ana hesabı olamaz, tespit edildiğinde tüm hesaplar yasaklanır.
Başa Dön
Hile, Bug Kullanımı
Platform içerisinde her türlü hile programının kullanımı yasaklanmıştır. Hile kullanımına teşebbüs ve hile programlarının kullanılmasa dahil oyuna giriş esnasında açık/kapalı yer alması yasaktır. Tolerans gösterilmeksizin üyenin hesabı süresiz olarak yasaklanır.

GTA San Andreas oyun motoru, sunucu yazılımı ve SA-MP yazılımında yer alan bugların kullanımı yasaktır. Oyun içinde herhangi bir açık/bug bulduğunuzda bunu hemen bildirmek zorundasınız. Bildirmediğiniz bu açık/bugları kendi lehinize kullanamazsınız. Bildirim yapmak için destek bildirimi bölümünü kullanmak zorundasınız. Açıkların/bugların kasıtlı olarak kullanımı ağır şekilde cezalandırılır.

Hile ve bug kullanımı yanı sıra, bu eylemlerde bulunan üyeleri bildirmemek aynı suça göz yummak olarak değerlendirilir. Bu üyeleri bildiği halde bildirmeyen üyeler tespit edildiklerinde hesapları süresiz olarak yasaklanır.
 • Kullanılan açığın risk değerine göre mevcut karakter veya ana hesap kalıcı olarak yasaklanır.
 • Göz yuman kişinin cezalandırılması yetkili kararına göre işlem görür.
Başa Dön
3. Parti Yazılım, Modifikasyonlar
Platform içerisinde 3. parti yazılımlar ve oyun modifikasyonları ile diğer üyelere karşı avantaj sağlayan durumlar yasaktır.

Kesin Yasaklanmış Modlar
 • Sobeit Mod
 • Botlar (hareket etme, meslek vb.)
 • Cam Hack
 • Silah kullanım avantajı sağlayan modlar (hızlı şarjor, tek el silahları çift el tutmayı sağlamak, ek yakınlaştırma, savurma engelleme vb.)
 • Araç kullanım avantajı sağlayan modlar (araç savurmasını azaltmak/arttırmak, hız ayarlarını yükseltmek vb.)
 • Görüş avantajı sağlayan modlar (transparan texture, takip - görüş yükselten cleo modları gibi)
 • Binilebilir koltuk sayısını arttıran araç modları (2 koltuklu aracı 3 koltuk haline getirmek gibi)
 • Polis, EMT ve İtfaiye için siren ve lamba efektleri sunucuda mevcuttur. Harici siren modlarının kullanımı yasaktır.
 • Platform içerisinde dizi, film gibi özel çekimlerde Cam Hack kullanmak için oyun içerisinde aktif yetkiliden rapor kanalı ile izin alınmalıdır.
Başa Dön
Metagame, IC/OOC Mixing
OOC olarak bilinen/öğrenilen fakat IC olarak bilenemeyecek durumları biliyor gibi davranmak yasaktır. Üyeler OOC kanalları IC olarak kullanamaz.

Oyun alt yapısının sağlayamadığı imkanlardan ötürü LSPD, LSMD, LSFD birlikleri OOC bilgi isteyebilir. Ekran görüntüleri IC bilgi olarak kullanılabilir. Kullanılan bu bilgiler herkese açık ve gerçek hayatta öğrenilebilir olması gerekir.
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
Başa Dön
Sürekli Roleplay
Üyeler, oyunda bulunduğu süre boyunca sürekli olarak roleplay durumunda kalmak zorundadır. Rolü bırakıp, herhangi bir bölgede OOC olarak duramazlar. Üye eğer oyunla ilgilenemeyecek durumda ise kişisel evi gibi yalnızca kendi başına kalabileceği alanlara gidebilir. Bunun dışında OOC kalması ancak yetkili izin verirse mümkün olabilir.

Örnekler:
 • Bir kişiyle rol halindeyken oyundan çıkamazsınız.
 • Alışveriş merkezine arabayla giremezsiniz.
 • Herhangi bir kavga/savaş sırasında can dolduramazsınız.
 • Ninja Jacking yasaktır.
 • Olimpiyat yüzücülüğü yasaktır. (Karakteriniz yüzerken fiziksel olarak yorulmalı ve yüzmeye devam etmemeli)
 • IC sebepler olmadan diğer oyuncular provoke edilemez. (LSPD'ye ayaklanma gibi)
 • Roleplay harici büyük silahları çekmek (M4, MP5, Sniper, Tüfek, AK47, Beyzbol Sopası, Katana, RPG, Sopa)
 • Yasa dışı ürünlerin reklamı yapılamaz.
 • Birlik, radyo kanallarından IC yardım istenemez.
 • Motosiklet ve bisikletlerde role uyulmalıdır. (bisikletle zıplamak, stunt, racing motorla off-road gibi)
 • CK işlemi gerçekleşen bir karakter ile role devam edemezsiniz.
 • Kalabalık alanlarda AFK kalamazsınız. (Uygun ve boş olana geçmelisiniz)
 • Herhangi bir bölgede OOC olarak bekleyemezsiniz.
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
 • Yetkililerin müdahale ettiği veya OOC olarak yanınızda olduğu anlarda roleplay durdurulur.
 • Cinsellik içerip sizi rahatsızlığa sokan bir rolün gerçekleşmesi durumunda (taciz, tecavüz vb.) rol yapmama hakkına sahipsiniz. Ekran görüntüsü alıp, rapor etmeyi deneyin ve yetkililerin konuyla ilgilenmesini bekleyin.
 • Oyun içi bir kişiyi rapor ettikten sonra rol yapmaya devam etmelisiniz. OOC olarak yetkili gelmesi beklenemez. Yetkililer izleyici konumunda oyuncuları izlemektedir. Kişiler veya gruplar arasındaki sorunlara müdahale etmemekteyiz. Yalnızca kural ihlalleri durumunda gözlemleyip ceza vermekteyiz.
Aşağıdaki durumlarda rol yapılmaz:
 • OOC ceza hali
 • Yanınızda bir yetkilinin OOC olarak bulunma hali
Başa Dön
Trafik, Araçlar ve Araç Kullanımı
Oyunda yer alan IC trafik ve araç kurallarının yanı sıra, kullanıcılar oyun kurallarında yer alan ek trafik, araç ve araç kullanım kurallarına uymak zorundadır. IC kurallarda yer alan maddelerin ( ters şeritten gitmek gibi ) sürekli olarak ihlal edilmesi non-rp olarak değerlendirilir.

Gerçek fizik kurallarına göre mümkün olmayan fakat GTA San Andreas oyun fizik motorundan kaynaklı mantık hatalarında ( defalarca takla atan bir aracı normal kullanmak gibi ) kullanıcılar gerçek hayat fizik kurallarına uymak zorundadır. Aynı koşula bağlı olarak offroad vb. ( dağlık, çamur, bataklık, su birikintileri, tümsek alanlar gibi ) koşullarda, kullanııclar kullandıkları aracın özelliklerine ve gerçeğe uygun şekilde araç kullanmalıdır.

Sistemsel olarak patlamış lastik, patlak olarak sayılır ve bu duruma aykırı hiç bir rol kabul edilmez. Patlak lastik sebebiyle aracın sürülmesi yasaklanan durumlarda, sistemsel olarak aracın sürülmesi göz önüne alınmaz. Sürücü mutlaka sürüşü durdurmalıdır. 2 tekerli taşıtlarda patlak lastikle araç sürmek yasaktır. Tüm lastikleri patlamış araçların sürülmesi yasaktır. Takip/Kovalama sırasında 4(+) araçların bazı lastikleri patlamış ve rolsel olarak sürebilmesi mümkünse araç en fazla 4 dakikaya kadar bu şekilde sürülebilir. Çekici çağrılarak tamir bölgesine taşınması gerekir. Takip/Kovalama harici, çekici desteği sağlanamadığı (sistemsel çekici desteği alamayan araçlar, online tamirci olmaması vb.) durumlarda patlak lastikli araçlar çok yavaş sürülerek tamir bölgesine taşınabilir.

Uçak helikopter gibi hava taşıtlarıyla çatışmalara katılmak, destek ( çatışma alanından yaralı taşımak, hava destekli çıkartma yapmak, hava desteği ile sürekli konum bildirmek gibi ) sağlamak yasaktır. Bu kuraldan görev sırasında devlet kurumlarına bağlı üyeler muaf tutulur. Çatışmalarda basına bağlı hava araçları sadece görüntü almak ve haber yapmak amacıyla bölgede bulunabilir.

Hava taşıtlarına bölgede uçuş kısıtlaması ( alandan çekilme, iniş, kalkış emirleri ) koyulabilir. Bu direktiflere pilotların uyması zorunludur. Kısıtlama yetkisi; oyun yöneticileri ve polis, cbi, şerif departmanına bağlı hava birim personelleri veya bu birliklerin üst yetkililerine verilmiştir.

Trafik kazalarında kişiler genel lag vb. problemler gerekçesiyle, karşılıklı olarak OOC anlaşma ile kaza rollerini geçebilir veya yok sayabilir. Bu durumun geçerli olabilmesi için karşı tarafın da mutlaka onaylaması gerekir. Aksi takdirde kaza rolleri yok sayılamaz. Kaza rollerinde en fazla sistemsel araç tamir parası (/a tamir ile geçerli olan) istenebilir. Kusurlu taraf belirlenememesi halinde, trafikle ilgilenen polis üyelerinin son kararı geçerli sayılır.

Oyun içerisinde anlaşmalı roller haricinde araç çalmak yasaktır.

Ayrıca aşağıda belirtilen özel koşullar platform düzenine aykırılı sebebiyle yasaklanmıştır.
 • Caddy, Mower, Kart, Bandito, Combine Harvester, Tractor, Forklift aracı ile şehir içinde dolaşılması yasaktır.
 • Tren raylarında araç sürmek yasaktır.
 • Konvoy halindeki araçlara kasıtlı çarpmak veya bozmaya çalışmak. ( motorcu gruplarının sürüş düzeni, polis konvoyu vb. )
 • Trafik kazası sonrası çıkan tartışmalarında silah kullanmak yasaktır.
 • Gişeleri açmadan üzerlerinden atlayarak veya başka bir kişinin açtığı gişeden geçmek.
 • Geçiş hakkının devlet araçlarına ait olduğu durumlarda kasıtlı geçiş hakkı vermemek. ( sireni açık polis, ambulans gibi )
 • Oyuncu gruplarının yüksek olduğu alanlarda yüksek hızla araç veya oyunculara çarpmak ( lag vb durumlar kabul görmez )
 • Araçları yol ortasına sistemsel park etmek.
Yetkililer tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
Başa Dön
Silah Kullanım Kuralları
Karakterin eline silah almasını emote ile belirtmesi gerekmektedir. Emote ile belirtmek yalnızca /me ve /do komutlarının kullanımı ile yapılır. Bu iki komut haricinde kullanılan hiç bir komut, silahın eline alındığını belirtmekte geçerli sayılmaz.

Çatışmalarda saldırı başlatan tarafın silahını eline aldığını emote ile bildirmesi zorunludur. Çatışmanın başlamasıyla, çatışma alanı içerisindeki kişiler tüm silahlar için emote belirtmeden silah kullanabilir.

Emote ile silahı ele almak veya elden bırakırken mantık dışı ( AK47 silahının belde, cepte taşınması gibi ) eylemler belirtilemez.

Silahın türü emote ile belirtilirken hiç olmayacak bir türe dönüştürülemez. Silah türünü çeşitlendirmek için, silahın orjinaline çok yakın marka ve modeller belirtilebilir. Aksi durumlar olmayan ekipların kullanılması veya non-rp ihlalleri kapsamında değerlendirilir. İhlal Örneği: bıçağı kılıç olarak belirtmek, tabancayı tüfek olarak belirtmek gibi. Uygun Örnek: bıçağı çakı olarak belirtmek, Desert Eagle'ı Beretta 92FS olarak belirtmek.

Ateşli silah kullanan bir kişinin üzerine bıçak vb. ekipmanlarla koşmak non-rp veya fear rp ihlali olarak değerlendirilir. Kişiler bu gibi durumlarda karşı saldırıya geçmek yerine savunma halinde kalması gerekmektedir.

Hızlı şarjör değiştirmeyi sağlayan (hile/modlama harici) durumlar, çatışmalarda kullanıcıya sağladığı avantaj göz önüne alınarak yönetici tarafından değerlendirilir. Yönetici sağlanan üstünlüğünün durumuna göre ceza veya ban işlemi uygulayabilir.
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
Başa Dön
Powergame
Powergame olarak belirlenen durumlar:
 • Acı duyulabilecek durumlarda hiç bir reaksiyon göstermemek.
 • Karakterinize karşı yapılan bir eyleme (/me, /do) karşı tepkisiz kalmak veya sürekli negatif tepki vermek.
 • Silahlı çatışmalarda sistemsel hasar alan kişinin hasar almamış gibi davranması.
 • Rol esnasında karşı tarafa herhangi bir müdahale veya savunma hakkı vermeyen /me /do belirtmeleri
 • Normal bir insanın fiziksel olarak yapamayacağı veya gücünün yetemeyeceği durumları rahatlıkla yapabilmesi.
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
Başa Dön
Deathmatch (DM)
Karakterlerin sebepsiz olarak başka kişilere sistemsel veya rolsel saldırması, ateş açması, yaralaması, öldürmesi yasaktır.

Kişiyi kasıtlı olarak defalarca sistemsel olarak öldürmek yasaktır.

Çatışma (silahlı veya silahsız) alanlarında olayların içerisinde olmayıp, olaylara sonradan dahil olan kişilerin geçerli bir sebebi olması gerekmektedir. Oyun ortamını bozacak, olayla alakası olmadığı halde çatışma ortamı yaratmaya çalışmak, kendine sebep yaratmak için kasıtlı olarak saldırgan tutumlarda bulunmak yasaktır. Bunlara benzer saldırı sebepleri yöneticiler tarafından değerlendirilerek geçersiz sayılabilir ve ceza işlemi uygulanabilir.
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
Başa Dön
Revenge Kill
Ölüm sonrası spawn olduktan hemen sonra sizi öldüren kişiyi bulup öldürülmesi durumudur. Bu durum sunucuda yasaklanmıştır.
 • Sistemsel olarak ölen bir kişi ayağa kalkıp tekrar saldırıya/çatışmaya devam edemez.
 • Silahlı çatışmalar sırasında sistemsel ölen kişiler 8 saat boyunca tekrar çatışmaya giremezler. Bu kural polis/şerif/cbi üyeleri için mesai durumu gözetmeksizin 1 saat olarak belirlenmiştir.
 • Sistemsel olarak ölen kişiler yumruk/sopalar için 15 dakika, bıçak için 30 dakika minimum yaralı rolü yapmak zorundadır.
 • Silahlı çatışmalar sırasında sistemsel ölenler için minimum 1 saat yaralı rolü yapma zorunluluğu vardır. Bu süre boyunca rolsel; ağır işler yapmaları, yüksek hızla araç sürmeleri, meslekleri kullanmaları gibi yaralı rolüne aykırı eylemler non-rp sayılır.
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
Başa Dön
Gang Brawl
Anlaşmalı Gang Brawllar sırasında ateşli silah kullanmak, drive-by yapmak yasaktır.
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
Başa Dön
Drive-By
Sunucuda Drive-By genel birlik kurallarında şekillendirilmiştir. Birlik kuralları kısmını incelemelisiniz. Bunlara ek olarak sürücü koltuğundaki kişinin ateş etmesi sistemsel ve rolsel yasaktır.
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
Başa Dön
BunnyHop
Zıplayarak daha hızlı mesafe katetme GTA San Andreas'a ait bir hatadır. Bu nedenle zıplayarak herhangi bir yerden, başka bir yere hareket edemezsiniz. Bu durum sistemsel olarak engellenmeye çalışılmıştır. Sistemsel olarak bu durumu aşmaya çalışmak bug kullanım kapsamında değerlendirilir.
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
Başa Dön
Car Ramming
Herhangi bir IC sebep olmadan ve rolü yapılmadan insanlara/araçlara çarpmak yasaktır.
 • Araçla çarparak sistemsel öldürmek yasaktır. (istisna hatalar kapsam dışıdır, son kararı yönetici verir.)
 • 2 kişiden fazla bir grubun arasına araçla çarpmak yasaktır.
 • Rolsel bir kişiye araçla çarpılabilir fakat araçla üzerinde bekleyerek ölmesi beklenmesi yasaktır.
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
LSPD bu kuralla alakalı pek çok sorundan muaf tutulur.
Başa Dön
Vehice Surfing
Herhangi bir kara veya hava aracında koltuk dışında seyahat edemezsiniz. Aracın sistemsel kapasitesi esas alınır. Oyun içeriğinde bazı 2 kapılı olan fakat aslında 4 kişilik olan araçlar da sistemsel kapasitesine göre değerlendirilir. Aynı şekilde motor ve bisikletlerde rolsel olarak mümkün (bisiklet önüne/arkasına oturmak gibi) olan taşıma kapasiteleri, araçların sistemsel taşıma kapasitesine göre değerlendirilir. Bu sistemsel kapasitenin üzerinde yolcu taşınamaz.

Aracın çatısında seyahat etmek gerekçesi her ne olursa yasaktır.

Kaçırma rolleri sırasında, bagajı olan araçlar için rolü yapılması halinde kişiyi bagaja almak kabul edilebilir. Bu durumlarda bagaj içerisine birden fazla kişi alınamaz.

Bobcat, Walton, Sadler, Sadler Shit, Picador, Yosemite araçlarının kasa üzerinde kişiler seyahat edebilir. Kasa üzerinde ateş açmak, drive-by vb. amaçlar yasaktır. Kasa üzerindeki kişi sayısı genel role play anlayışına aykırı olmamalıdır.
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
Başa Dön
Ninja-Jacking
Aracın yanına gidip, şoförü indirerek aracı çalmak bir rol değildir. Emote veya benzeri şekilde kapıyı açıp aracı çalmaya çalışmak aynı şekilde yasaktır.
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
Başa Dön
Karakter Ölümü (CK)
Karakter ölümü için öncelikle geçerli bir mazeretiniz ve mutlaka karşı tarafın onayı gerekir. Bu tarz bir rol düşüncesi içerisindeyseniz, öncelikle OOC olarak karşı taraftan onay almanız gerekmektedir. Aksi takdirde karakter ölüm rolleri yaralanma olarak devam ettirilir. Üyeyi CK rolüne zorlamak, OOC olarak baskı kurmak kesinlikle yasaktır. CK için yetkililere kesin PM atmayınız.

Karakter ölüm rolünü kabul eden kişi CK için izni verdikten sonra ve CK rolü yapıldıktan sonra, CK rolünün iptalini isteyemez. İkili anlaşmalara saygı duyulmak zorundadır.

Karşı tarafın onay hakkının geçersiz olduğu durumlar:
 • Yetkililer rol gereği kişinin onayı olmasa bile CK işlemi uygulayabilir. (Örnek: Kendi kafasına ateş edip ölmediğini söylemesi, ölümcül hastalık belirtmek, ölümcül kazalar, ölümcül yüksekten atlamak vb. durumlarda direkt CK etmek gibi)
 • Sanmarti birliği üyeleri tarafından doğrudan uygulanabilir.
 • Çete ve mafya birlik üyeleri, katıldığı birlikte 24 saati doldurmuş olması durumu (legal rol gerçekleştiren barmen vb. tarzı rol yapanlar için geçersiz)
 • Kaçırılan kişinin Fear-RP kurallarını ihlal edip karşısındaki kişilere karşı sürekli alaycı, korkusuz rol yapması durumu (Bu durum ekran görüntüleri ile kanıt alınmalıdır. Yönetici incelemesi sonrası kişi veya birliğe CK yetkisi tanınabilir.)


  • Karakter Ölümü işlemi sorasında:
   • Mevcut karakteriniz yasaklanır ve üzerinizdeki varlıklar, mevcut karakterinizde kalır.
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
 • Yetkililer uygun olmayan CK rollerini iptal edebilir.
 • Powergame ve sürekli roleplay kuralları, bu kural için bilinmesi gerekir.
 • Varlıklar ile ilgili olarak Ana Karakter ve Alt Karakter kuralının bilinmesi gerekir.
Başa Dön
Güvenli Bölge Kuralı
Bu kural yalnızca Los Santos şehri için geçerlidir. Örnek olarak genel kapsamdaki polis departmanları, diğer şehirler için geçerli değildir.

Sunucu içerisindeki bazı bölgelerde suç işlenmesi yasaklanmıştır. Bu gibi bölgelerde gasp, adam kaçırma, tecavüz, dolandırıcılık, yasa dışı eylem gibi suç sayılan roller yasaklanmıştır. Bu bölgeler oyuncular için güvenli bölge olarak adlandırılır ve bilinmesi zorunludur.

Güvenli bölgelerde intihar rolleri, izinsiz eylemler yasaktır. Örneğin canlı intihar bombacısı olmak veya LSPD çatı katından intihar etmeye kalkışmak. Eylem güvenli bölgede düzenlenmek isteniyorsa eylem izni bölümünden onay alınması gerekir. Aksi halde OOC kural ihlali olarak değerlendirilir.

Oyuncu üzerinde sistemsel olarak gözle görünen (ak47,m4,pompalı tüfek, tec9, uzi, mp5) silahlarla ve yüzü kapatan bandana, kask, maske gibi aksesuarlarla güvenli bölgede gezmek, işbaşı halindeki polis memurları dışında yasaktır. Bu silahların evlerde veya araçlarda bırakılması gerekir. Kişilerin oyuncular veya yöneticiler tarafından uyarılması halinde, uyarıyı dikkate alması zorunludur.

Sistemsel meslekleri yapan kişiler, mesleği uyguladığı sürece boyunca bu kuraldan faydalanır. Mesleği uygulamaması, o an illegal bir rolü uyguluyor olması veya meslekle alakalı bir rolde olmaması halinde bu kuraldan faydalanamaz.

Olayın suç olarak sayılması için, saldırıya uğrayan taraf veya tarafların şikayetçi olması gerekir. Aynı şekilde yetkililer güvenli bölgede gerçekleşen bir ihlalde, şikayet olmasa dahil sunucu huzuru gerekçesiyle cezalandırma işlemi uygulayabilir.

Anlaşmalı rollerde güvenli bölge ihlali yapılabilir. Devlet kurumlarına ait mekanlarda (Hapishaneler hariç) bu durum geçerli değildir. Anlaşmalı rolün ekran görüntüsü alınması zorunludur.

İllegal Rollerin İzinli Olduğu Durumlar:
CK izni verilmiş olan kişiler güvenli bölgeler içerisinde kaçırılabilir, CK edilebilir.

Korunan Alanlar: (interior ve exterior)
 • Başkanlık Sarayı
 • LSPD departman ve büroları
 • LSFD departman ve büroları
 • Dillimore'da yer alan şerif departmanı
 • LSPD ve LSFD eğitim alanları
 • LSPD ve LSFD'ye ait akademi binası, akademi eğitim alanları (akademi öğrencileri ulaşım boyunca da korumadadır)
 • FBI binası
 • Havaalanları
 • Bankalar (sadece yetkililer tarafından izin verilebilir)
 • Tüm hastaneler
 • Tüm mahkeme alanları
 • Hapishane
 • Pershing Square
 • Market Caddesi
 • Silah sistemi mekanları
 • Uyuşturucu sistemi mekanları (kutu taşıma, üretim vb)
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
 • Quest durumlarında yetkililer bu bölgelerde ihlal yapabilir. Yetkililer dışında yasaklar aşılamaz.
 • Kural polis memurları için geçerli değildir
Başa Dön
Etkinlik ve Eylem Kuralları
Sunucuda etkinlik olarak işaretlenmiş veya aktif yetkililer (emekli yetkililer hariçtir) tarafından yürütülen etkinliklere yönelik saldırı rolleri yasaktır. Bu etkinlik bölgesinde çatışma çıkartılamaz. Etkinlik çıkışına yönelik pusu vb roller yasaktır.

Genel tüm etkinliklerde (yürüyüş, oturma, protesto, cenaze vb.) mantığa aykırı, etkinliğin huzurunu bozan, trolling vb. eylemler yasaktır. Toplu etkinliklerde genel ortamı kışkırtarak DM ortamına zemin hazırlayan, kışkırtan ve bu tip eylemlere destek veren kişiler cezalandırılır.

Kilise ve mezarlıklarda yapılan cenaze törenlerine ve kiliselerde yapılan evlilik törenlerine yönelik pusu, saldırı vb. saldırgan eylemler yapmak yasaktır.
Yetkililer uyarı, OOC ceza, yasaklama yöntemlerini ihlalin durumuna göre karakter veya ana hesaba uygular.
Başa Dön
IC/OOC Dolandırıcılık
Mağdur Kişi: Herhangi bir şekilde IC veya OOC dolandırıcılığa uğrayan kişiler hakkında işlem yapmamaktayız. Bu konuda tüm sorumluluk üyelere aittir. Örnek: bir kişiye taksitle araba satıp ücreti tahsil edememek, ortak birlik kurup birlikten kovulmanız, bir kişi ile ortak mülk alıp ortak kişinin mülkü paylaşmaması gibi. Güvenmediğiniz kişilerle hiç bir şekilde ticaret yapmayın. Ticaret yapılması halinde sonuçlarından kesinlikle Impulse RPG yönetimi sorumlu olmayacaktır.

Mağduriyet Yaratan Kişi: OOC dolandırıcılık durumunda; kişiyi tespit etmemiz veya şikayet edilmesi hallerinde sorgusuz olarak bu kişiler sunucudan yasaklanmaktadır. Kişilere ait alt karakterler, farklı hesaplar ve ilişki içerisinde olan hesaplar tespit edilip onlara da işlem uygulanmaktadır. Bu kişilerin temin ettiği tüm varlıkları silinmektedir. IC durumlarda ise; bu dolandırıcılık bir sistem açığını kapsıyorsa, konu bug-abuse kapsamında değerlendirilir ve kişi oyun kurallarınca yasaklanır. Aynı şekilde IC dolandırıcılık OOC olarak destekleniyorsa kişi benzer şekilde sunucudan banlanır.

İçerik Dolandırıcılığı:
 • IC ve OOC olarak dolandırıcılık (silah ve uyuşturucu dahil) yasaklanmıştır.
 • Ev, iş yeri, araç dolandırıcılığı yapılamaz. Buna çekilişler dahildir.


Karşı tarafın izni olsa dahil, yetkililer kural ihlallerine müdahale etme hakkı vardır.
Mağduriyet yaratan üyenin karakter veya ana hesabı yetkilinin kararına göre yasaklanır.
Başa Dön
Soygun, Gasp, Hırsızlık, Haraç, Fidye
Soygun, Gasp, Hırsızlık, Haraç, Fidye rollerinin güvenli bölgelerde yapılması yasaktır. Huzur ortamının sağlanması ve yeni başlayan oyuncuları korumak için belirli sınırlamalar, para ve level limitleri vardır. Bu limitler aşağıda belirtilmiştir. Karşı tarafın izni olsa dahil, yöneticilerin bu rollere müdahale etme hakkı vardır.

Mağduriyet Yaratan Kişi: OOC dolandırıcılık durumunda; kişiyi tespit etmemiz veya şikayet edilmesi hallerinde sorgusuz olarak bu kişiler sunucudan yasaklanmaktadır. Kişilere ait alt karakterler, farklı hesaplar ve ilişki içerisinde olan hesaplar tespit edilip onlara da işlem uygulanmaktadır. Bu kişilerin temin ettiği tüm varlıkları silinmektedir. IC durumlarda ise; bu dolandırıcılık bir sistem açığını kapsıyorsa, konu bug-abuse kapsamında değerlendirilir ve kişi oyun kurallarınca yasaklanır. Aynı şekilde IC dolandırıcılık OOC olarak destekleniyorsa kişi benzer şekilde sunucudan banlanır.

Genel:
 • Silah ve uyuşturucu gasp etmek yasaktır. Rolsel olarak yapılabilir fakat sistemsel olarak istenemez.
 • Mağdur kişilerin minimum 3 seviye olması gerekmektedir. (Mağdır kişi sistemsel/rolsel birlik üyesi ise bu limit aranmaz.)


Gasp:
 • Sadece sistemsel mafya, çete, mc türünde birliklerin üyesi tarafından yapılabilir.
 • Gasp edilen kişiden en fazla 100$ alınabilir.


Soygun:
 • Soygun rolü yapılan kişilerden en fazla 500$ alınabilir.
 • Mağdur mülk sahibi illegal birlik üyesi olsa bile polise başvurabilir.


Hırsızlık:
 • Hırsızlık yaptığınız kişilerden en fazla 100$ alınabilir.
 • Ev ve iş yerlerinde hırsızlık mülk sahibi ile OOC anlaşma ile yapılabilir. Mülk sahibi çalınan eşyaların değerini anlaşmaya dahil ederek verip vermeme hakkına sahiptir. Hırsızlığı yapan üye(ler) mülk sahibine kazanç elde etmek için baskı kuramaz.


Haraç:
 • Sadece sistemsel mafya, çete, mc türünde birliklerin üyeleri tarafından yapılabilir.
 • Bir iş yerinden maksimum 3.500$ haraç kesilebilir.


Fidye:
 • Fidye eyleminde toplamda en fazla 3.000$ fidye istenebilir.
 • Fidye için kaçıran, kaçırılan ve fidye istenen kişilerin levelinin en az 8 olması gerekir.
 • Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
 • Sürekli benzer ihlallerde bulunan kişinin tüm hesapları yasaklanır.
Başa Dön
Kaçırma/Kaçırılma Kuralı
Sistemsel birlik üyelerinin kaçırılması yasaktır. Sistemsel birlikler, kendi birliklerine dahil üyeleri kaçırma hakkına sahiptir. Sistemsel birlik üyeleri anlaşmalı roller ve oyun yetkilileri tarafından verilen görevler dahilinde kaçırılabilir. Oyun yetkililerinden oyuncuyu kaçırmak için rol izni istenemez.

Bir kişinin kaçırılabilmesi ve tutsak edilebilmesi için mantıklı bir sebep olması gerekir. Bu sebeplerin ortadan kalkması halinde kişi serbest bırakılmalıdır. Aksi halde mağdur eden kişi ceza alır.

Bir kişinin yeniden kaçırılabilmesi için en az 1 gün geçmesi gerekir. Kaçırılan kişi en fazla 2 saat tutsak edilebilir. Maksimum süreden daha erken serbest bırakılabilir veya iki taraf arasında anlaşmalı rol kapsamında süre istenilen oranda esnetilebilir.

Kaçırılan kişi eğer CK izni vermiyorsa, Fear RP kurallarına uymak zorundadır. Aksi halde kişiye yetkili tarafından OOC ceza verilir ve ceza süresi bitiminde tekrar kaçırılmış olarak role devam eder. Kişi eğer bu nedenle OOC ceza aldıysa, ceza bitiminde hemen role geri dönmekten sorumludur. Yeniden başlatılan bu rolün tekrar kaçırılma ve serbest kalma süreleri resetlenerek en baştan başlar.

Kaçırılan kişi, kurtulmak için yer bilgisini OOC kanallar aracılığı ile (/pm, /f kanalları vb.) iletmesi halinde oyun karakteri banlanır.
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
Başa Dön
Kalıcı Hasar Kuralı
Rol esnasında kullanıcılara kalıcı hasar verilebilmesi için karşı tarafın izin vermesi gerekir. Örnek olarak bir kişinin gasp esnasında kulağını, penisini kesmek gibi karakter üzerinde kalıcı etki yaratacak fiziksel hasarlar verilemez. Rol gerçekleşmeden önce mutlaka karşı taraftan izin alması gerekir. Bu konuda yetkili izini istenmez.
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
 • Yetkililerin inisiyatif kullanma hakkı saklıdır.
Başa Dön
Cinsel Taciz / Tecavüz Kuralı
Sunucuda tecavüz rolleri ancak karşı tarafın izni olması halinde izin verilir. Mağdur karaktere yönelik cinsel saldırı (karaktere yönelik fiziksel eylemler vb) yapılması yasaktır. Kişilerden bu tip bir mağduriyete uğramadan önce izin istenilmesi zorunludur. İzin verilmemesi halinde rollerin durdurulması zorunludur.

Sözlü taciz hakaret eğer madur tarafı rahatsız eder noktaya gelirse ve mağdur kişinin uyarıda bulunması halinde bu rollerin durdurulması zorunludur.

Yöntem:
 • Taciz rolleri güvenli bölgelerde yapılamaz.
 • Bu tip roller başlatılmadan önce kişiden izin alınması gerekir. Aksi halde zorlatılmaz.
 • Güvenli bölgeler, şehir içi yol kenarlarında tecavüz rolleri yapılamaz.
 • Taciz/Tecavüze uğrayan kişi rolü reddetme veya uymama hakkına sahiptir.
 • İzin alan kişilerin, izin aldığına dair ekran görüntüsünü(f8) mutlaka alması gerekir.
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
Olası bir ihlal halinde rapor atılmadan önce üyeye "/pm" kanalı üzerinden uyarıda bulunarak rolü geçersiz saydığınızı veya kabul etmediğinizi belirtmeniz yeterlidir. Karşı taraf rolün ihlaline devam ediyorsa "/rapor" kanalını kullanarak destek isteyiniz.
Başa Dön
IC Smile ve Kısaltma Kullanım Kuralı
Oyun içerisinde IC olan hiç bir kanalda kısaltma ve smile kullanamazsınız. Bu tip durumlar bazı koşullarda göz ardı edilebilir.

Kural dışı IC alanlar:
 • Telefonlarda SMS mesajlarında bu kural geçersizdir
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
Başa Dön
IC Konuşma ve Dil Kullanım Kuralları
Oyun içerisinde kullanılan dil Türkçe olsa da, İngilizce konuşulduğu esas alınır. Yazımlar esnasında bazı dil kurallarına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yasaklamalar:
 • Türk rolüne kayması sebebi ile "lan" kelimesinin kullanımı yasaktır.
 • İngilizce denkliği olmayan kelimeler ve Türkiye'de oluşmuş terimler yasaktır. (panpa vb.)
 • Bazı kısaltmalar kullanılamaz. ("selam", "mrb", "vb" gibi.)
 • IC küfür kullanımı serbesttir.
 • Türklere özgü sokak ağzı kullanımı yasaktır. Türk rolü kapsamında ceza verilir.(Örneğin: "ne bakıyon birader?")
 • "inşallah", "selamın aleyküm" gibi Müslümanlığa dayanan kelimelerin kullanılması, Müslüman rollerin yapılamaması sebebiyle yasaktır. (yerine "umarım", "merhaba", "merhaba/selam" gibi karşılığı olan kelimeler seçilmelidir.)
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
 • Yetkililerin inisiyatif kullanma hakkı saklıdır.
Başa Dön
Spam/Flood Kuralı
Sohbet ekranını kullanırken arka arkaya sürekli aynı mesajı tekrar etmeyiniz. PM gibi ooc alanlarda flood yapılması yasaktır.

Rapor ve benzeri alanlarda gereksiz ileti (spam) ile alanı meşgul etmek veya yetkilileri rahatsız etmek yasaktır. Aynı şekilde kullanıcılara yönelik pm ve benzeri alanlarda kişileri rahatsız etmeyin.
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
 • Roleplay'e uygun olmak koşuluyla yapılan flooda imkan tanınabilir.
Başa Dön
Yetkiliye PM Flood/Spam
Oyun içerisinde herhangi bir yetkiliden PM ile istek veya ricada bulunmayın. Yetkililerin pmlere yanıt verme zorunluluğu kesinlikle yoktur. Oyun içerisinde yaşadığınız sorunları /rapor komutu ile çözümlemeye çalışınız. Raporunuza yanıt gelmemesi halinde yetkililere pm atarak, attığınız rapora bakılmasını talep etmeyiniz. Raporlar mümkün olan en kısa sürede cevaplanmaktadır.

Karakter başvurusunun kontrol edilip edilmediğini, destek bildirimine bakılıp bakılmadığını sormak veya unban talep etmek gibi durumlar da buna dahildir. Bu gibi sorularınızı asla pm veya rapor üzerinden yetkililere sormayın.

Oyun içerisinde gelen özel fikirlerinizi ve isteklerinizi pm yolu ile yetkililere iletmeyiniz. Bunun yerine forum sayfamızı ve destek bildirimini kullanınız. AR-GE bölümü oyun içi sistemsel geliştirmeler için uygun olan bölümdür.

Bir yetkili eğer sizden pm atmamanızı istiyorsa, bu tutumunuzu sonlandırmalısınız.
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
Başa Dön
RP Sırasında Oyundan Çıkmak
Roleplay devam ederken oyundan kasıtlı olarak çıkmak kesinlikle yasaktır. Olası bir relog sırasında mutlaka çıkış yapmadan önce /b üzerinden çıkış işlemi yapıp, tekrar gireceğinizi belirtmelisiniz.

Olası bir bağlantı kopması durumunda, tekrar giriş yaptığınızda role kaldığınız yerden devam etmek zorundasınız. Olası rp kabul etmeme durumları kesinlikle yasaktır. Rol iptali ancak karşı tarafın onayı halinde mümkündür. Karşı taraf kabul etmemesi halinde, iptale zorlanamaz.
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
 • Olası bir bug/relog durumunda, "/b" kanalından OOC olarak relog atma durumu belirtilmelidir.
 • Önemli roller sırasında yaşanabilecek elektrik kesintisi vb. teknik sorunlar yetkili tarafından dikkate alınmayabilir.
Başa Dön
OOC Chat Yok Sayma Kuralı
Oyun içerisinde bir roleplay'in ortasındayken, başka bir oyuncu size ooc olarak sesleniyor ve sizden bir cevap bekliyorsa onu yok saymalısınız. OOC konuşmalar role play ortamı içerisinde yasaktır. Bu kişileri yok sayıp rolünüze devam etmelisiniz. Rahatsız edici şekilde kişi ooc konuşmalara devam ediyorsa /rapor komutunu kullanmalısınız. Bir yetkili yanınıza gelip ooc olarak sizinle konuşuyorsa, bu konuşmayı yok sayamazsınız. Yetkililer RP halini durdurup, iptal etme hakkına sahiptir. Bu nedenle uyarıları dikkate alıp, yetkili ile iletişime geçmelisiniz. Aksi halde ceza işlemleri uygulanır.
 • Tacizde bulunan kişiye yetkili tarafından süreli ceza veya yasaklama.
 • Yetkili uyarısını dikkate almayan kişi için süreli ceza veya yasaklama.
 • Eğer öldüyseniz, sizi öldüren kişiye sizi neden öldürdüğünün açıklamasını PM atarak sorabilirsiniz. Saldırgan olarak oyuncuya yanlışlıkla veya intikam amacıyla öldürmediği güvencesini vermek genel nezaket kuralıdır.
Başa Dön
IC Reklam Kuralı
Oyun içerisinde reklam/haber kanallı üzerinden yapılan işlemlerde aşağıdaki durumlar yasaklanmıştır;
 • Yasa dışı içerikli reklamlar yasaktır. (nitro, silah/uyuşturucu satışı vb)
 • Bireysel 'Araç Aranıyor' reklamları vermek yasaktır. İş yerine sahip galeriler (forum üzerinde internet sitesi mevcut olmalıdır) için geçerli değildir.
 • Yasa dışı içeriğin kalıba uydurularak reklamı yasaktır. (Uyuşturucu yerine 'Şeker satılır' gibi)
 • Küfür/Hakaret içeren reklamlar yasaktır
 • İş aranıyor reklamı vermek yasaktır. (Şoförüm ve iş arıyorum tarzı)


Oyun içerisinde verilen her reklamdan kullanıcılar sorumludur. Telefon numarasının ve ismin gizlenmesi rolü yapmak yasaktır. İçerik polis ve FBI tarafından aleyhinizde işlem yapmak üzere kullanılabilir. Bu bilgilerin kullanımı MIX olarak kabul edilmemektedir.

Reklam veren ve reklam için gelen kişi arasında gasp, yaralama, çatışma, cinsel taciz, kaçırma ve fidye isteme, dolandırma rolleri yapılması yasaktır. Bu durum sadece reklam dolayısıyla oluşan olaylarda geçerlidir.

Diğer reklam yasakları:
 • Araç üstünde "Araç satılıktır yazan kağıt asılıdır" vb. belirtmeler ile reklamlar yapmak yasaktır.
 • OOC kanallar üzerinden (PM, /b) ticaret/reklam yapmak yasaktır.
 • Rol mantığına aykırı reklam/satış işlemleri yasaktır. (Tanımadığı kişinin yanına gidip "araç satılık mı?" tarzında soru sormak veya Idlewood ortasında bağırarak aracın satılık olduğunu duyurmak gibi)


Taksi reklam yasakları:
 • Taksi işletmeleri iş yerleri isimleri sadece taksi işletmesinin adı olabilir.
 • Taksi işletmeleri harici iş yerlerine taksi ekleyip taksi reklamı üzerinden iş yeri reklamı yapılamaz.
 • Bar/Club vb. işletmelere taksi eklenip hizmet verilemez.
Yetkili tarafından ceza veya yasaklama işlemi uygulanır.
 • Birden fazla aynı reklamın arka arkaya verilmesi durumunda yetkili reklam onay sırasını değiştirebilir veya aynı reklamları silebilir.
Başa Dön
Yasaklı Karakter İsimleri
Oyun içerisinde bazı karakter isimlerinin seçilmesi yasaklanmıştır. Yasaklı bir ismin seçilip, yetkili tarafından gözden kaçırılması durumunda; bu isim tespit edilince karakter yasaklanır. Karakter yaratma esnasında bu sorumluluğun kullanıcıya ait olduğu belirtilmiştir.

Yasaklı isimler:
 • Ünlü isimleri seçilemez. (sanatçılar, oyun ve film karakterleri vb.)
 • Gerçek dışı isimler. (Örn: Vitality)
 • Dalga amaçlı isimler. (Okunuş biçiminden komik isimler. Jon_Bon)
 • Türk ve Arap kökenli isimler
 • Karakter uyruğunun bağlı olduğu ülkede bu isimler geçiyor olsa dahil kullanımı yasaktır. Karakter hikayesi Türk etnik kökeni dışında seçilmesi gerekir.
 • Eskiden size ait olan/olmayan isimlerin bir kaç harfi değiştirilerek benzer isim seçilemez. (Sandra_Moreno > Sandra_Morone)
Karakter yasaklanır.
 • Yetkili inisiyatifine bağlı olarak isim değişimi gerçekleştirilebilir.
Başa Dön
Türk, Müslüman Rolleri ve Türkçe Terim Kuralı
Oyun içerisinde Türk veya Müslüman karakterler veya bu rollerin yapılması yasaktır.Oyuncular bu karakter isimlerini seçemezler. Müslümanlık için sonradan din değiştirme rolü yapılamaz. Herhangi bir admin izni söz konusu değildir.

Rol içerisinde Türk ve Müslüman rollerin yasaklanması sebebiyle bazı terimlerin kullanımı kesinlikle yasaktır. "lan" kelimesi ve "inşallah", "maşallah", "hayırlısı/hayırlı olsun" gibi Müslüman rollerine kayacak terimler kesinlikle kullanılamaz. Alışkanlık gereği kullanan kişiler uyarılır, süreklilik durumlarında kesin olarak kullanıcılar yasaklanır.
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
 • Yetkililer tarafından yalnızca quest roller için Müslüman ve Türk karakterler yaratılabilir.
Başa Dön
Olmayan Karakter Özellikleri Belirtmek
Kullandığınız karakterinizin özelliklerini(karakter ismi,cinsiyet,yaş,ten rengi,uyruk) oyuna ilk girişinizde belirleyebilirsiniz. Sunucuda karakterinizle oynarken bu özelliklere göre hareket etmelisiniz. Karakter özelliklerinin daha sonradan değiştirilmesi söz konusu değildir.

İşlem sorumluluğu kullanıcıya aittir. Bu nedenle seçerken dikkat edilmelidir. Karakter özelliklerini değiştirmek için gönderilen özel mesaj, rapor, destek bildirimleri silinir.
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
 • Market sistemi üzerinden bu özellikleri sonradan değiştirmek mümkündür.
Başa Dön
Mülk Paylaşma Kuralı
Bir oyuncuyla mülk paylaşımı her ne kadar IC bir olay olsa da, mülk sahibinin hakları OOC olarak korunmaktadır.

Örnek olarak araç anahtarı paylaşımında, anahtarı elde edip IC olarak aracı üzerine geçirmeye çalışmak veya benzeri IC/OOC dolandırıcılık durumları kesinlikle yasaktır. Araç sahibi OOC/IC mazeret bildirmeden anahtarını kişilerden geri alma hakkına sahiptir.

Mülk paylaşımından ortaya çıkabilecek her türlü bug/açık durumunu kullanmak yasaktır. Durum sistem açığı kullanma kapsamında değerlendirilir.
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
Başa Dön
Sunucuda Var Olmayan Birlik/Kişi Rolü Yapmak
Sunucu içerisinde var olmayan birlik/oluşum üyeleri gibi hareket edip rol yapılamaz. Bu tarz roller sadece yetkililer tarafından belirli Questlerde yapılabilir.
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
Başa Dön
Kapı Kilidi Kırma/Açma
Sunucu içerisinde var olan herhangi bir mekanın kapısının kilidini kırma rolleri sadece yetkililer tarafından izin verildiği takdirde yapılabilir. Aksi halde bu tarz roller geçersiz sayılacaktır.

Yetkili izni beklerken sürekli role play kuralı geçerli sayılır. Onaylı hood bekleme süreleri vb. kısıtlamalarda, yetkili izni beklerken geçen süreler kesinlikle ek süre yaratmaz. Oyuncular bu esnada OOC olarak bekliyor sayılamaz.

Verilecek izin yöneticinin rolü izlemesinden sonra kendi inisiyatifi ve rolün durumu, mekan durumuna göre değişiklik gösterir. Bu tarz durumlarda ısrarcı tutum içerisinde bulunmamalısınız.
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
 • Polis departmanı için özel mülk arama veya kapı kırma departman içerisindeki yetkililer tarafından verilebilir.
Başa Dön
IC ve OOC Sicil Kuralı
IC Sicil:
IC siciller sunucu içerisinde gerçekleştirdiğiniz eylemler sonucu karakter sicilinize işleyen ceza kayıtlarıdır. Bu cezalardan yalnızca o karakteriniz sorumludur. Alt karakterleriniz veya yeni açacağınız karakterler bu durumdan muaf sayılır. Ceza işlemi oyun içi birlik LSPD tarafından uygulanır.
 • LSPD, yüksek suçlar için "Müebbet Hapis" gerekçesiyle CK işlemine denk karakter yasaklama hakkına sahiptir.
 • Bu tip durumlarda karaktere ait varlıkların bir kısmına suç kapsamında el koyulabilir.
 • Varlıkların önceden el değiştirmesi log kontrolü ile tespit edilip, geçmişe yönelik el koyma uygulanabilir.
 • Oyuncuların bu konuda itiraz hakkı bulunmamaktadır. Yetkililerin sonradan rol iptal hakkı saklı tutulur.


OOC Sicil:
OOC siciller mevcut karakterinize işlenir fakat aldığınız her OOC cezadan tüm karakterleriniz dolayısıyla ana hesabınız sorumlu tutulur.
 • Verilen cezaların sürekliliği halinde ceza işlemleri yükseltilerek uygulanır.
 • Yetkili kararına göre karakter veya ana hesap yasaklanabilir.
Ceza tanımları kural açıklamasında belirtildiği gibidir.
Başa Dön
Hapishane Kuralları
Dövüş/Kavga Rolleri
 • Toplu kavga/brawl rollerinde kişiler sistemsel öldürülebilir. Bunun haricindeki kavga rollerinde kişilerin canı azalınca kişiler kenara çekilmelidir.
 • Brawl rollerinin gerçekleşebilmesi için en az 3 LSPD üyesi oyunda olmalıdır.
 • İki kişi arasında gerçekleşen kavga rollerinde, taraflar aynı kişiye en az 5 saat dolmadan tekrar saldıramaz.


Firar Etmek:
Oyuncular sistemsel veya rolsel olarak hapishaneden kaçamazlar. Yetkililer tarafından yapılacak event veya roller durumunda bu durum esnetilebilir.

Kaçak Giriş:
Hapishaneye dışarıdan kaçak girişler her türlü yasaklama sebebidir. (helikopter, stream bugları vb.)
Yetkili tarafından OOC ceza verilir veya ilgili karakter yasaklanır.
Başa Dön
Graffiti Kuralı
Graffiti yazım dili IC ve OOC olarak yalnızca ingilizce ve ispanyolca olarak yazılabilir. Bu diller dışında başka dillerin kullanımı yasaklanmıştır. Graffiti içeriklerinde yalnızca birlik adı, birliğin bağlı olduğu/desteklediği birlik adları, ic lakaplar, sloganlar kullanılabilir. Bunun dışındaki içerikler ile graffiti kullanımı yasaktır.

Trolling kapsamına girebilecek ( OOC kişilere yönelik küfür/hakaret/flaming, reklam, Türkçe içerikler, Türk dizileri vb. ) graffiti içeriklerinde üyelerin hesapları kalıcı olarak yasaklanır.

Graffiti kullanım hakkına sahip olmayan kişiler, graffiti kullanım hakkına sahip olan kişilerden kendisi için graffiti yapmasını veya bölgelerdeki graffitileri düzenlemesini talep edemezler.
Yetkili tarafından üyeye ait ilgili karakter, karakterler veya ana hesap yasaklanır.
Başa Dön

Birlik Kuralları